Založ si blog

Za rovnaké náklady 3, 5 x viac: kladieme správne otázky.

Cieľovo by sa dobrovoľný vstup do vládnych Slovenských brancov s predbežným názvom Civilné zbory a absolvovanie prípravného výcviku, doplnený aspoň o jedno dobrovoľné nasadenie pri plnení úloh v nevojenských ohrozeniach, mohli stať podmienkou vstupu do všetkých ozbrojených síl a zborov. Rovnaká podmienka by mohla postupne platiť aj pre záujemcov o určité skupiny zamestnaní v štátnej a verejnej správe. Porovnateľné mechanizmy sú odskúšané v mnohých štátoch. Dobrovoľník sa aktivistom stane až po úspešnom absolvovaní výcviku a získaní jednotlivých certifikátov potvrdzujúcich konkrétne zručnosti. Tieto by museli byť pravidelne obnovované. Liberálov koncept určite neosloví.

Je to politická iniciatíva, už jej osvojenie si vyžiada obrovskú politickú odvahu. Ibaže, realistickejšia a úspornejšia alternatíva sa nenájde. Za menej sa inými mechanizmami nedá dosiahnuť viac. Faktom je, že osvojením projektu sa môže odstrániť pôda pre nesystémové, mimoštátne, súkromné a spochybniteľné iniciatívy. To by mohlo osloviť viac patriotických politických strán.

Napokon vzniká legitímna otázka, o koľko organických jednotiek a prípadne kasární bude treba navyše oproti súčasnému stavu ozbrojených síl. Berúc do úvahy všetky navrhované prvky. Rátajme. Ak by juniorské kadetské zbory mali 8 tisíc príslušníkov v jednom čase a výcvik by prebiehal počas letných prázdnin v dĺžke jedného mesiaca, tak v tom najhoršom variante by si pre výcvikové stotiny v počte 100 kadetov vyžadoval 40 táborov. Po celom Slovensku. Priemerne 1 na 2 okresy. Po dohode so školami.

Z cieľového počtu 8 tisíc aktívnych záloh by polovica pôsobila v neobsadených pozíciách. Druhá polovica by pri mesačnom dohodovom pôsobení za rok s rovnomerným rozložením počas 11 mesiacov v roku zodpovedala asi 360 záložníkov v jednom čase, čo je adekvátne jedinému slabšiemu regimentu, resp. asi 3 až 4 stotinám (rotám) v každom čase.

Z cieľového počtu 14 tisíc neaktívnych záložníkov, povolaných na obnovovací výcvik v trvaní 3 týždne raz za 5 rokov by zodpovedal maximálne veľkosti 180 cvičencov v každom čase, čo sú asi 2 stotiny. V podstate obidve skupiny záloh, čiže reálnych vojakov vycvičených na riešenie vojenských ohrození, by zodpovedali veľkosti tradičného bataliónu/regimentu (resp. práporu prevzatého z nám cudzej tradície).

Ak by do toho vstúpilo povedzme 8 tisíc aktivistov civilných zborov na nevojenské ohrozenia, tak po stabilizácii stavov a 10% ročnej obmene stavov by obnovovací výcvik podstupovalo okolo 250 aktivistov v každom čase, teda maximálne 3 stotiny (používal by sa tento historický názov namiesto rôt) a vstupný výcvik sa dá v teplejších mesiacoch rozdeliť do 2 stotín v jednom čase. Dovedna teda maximálne jeden slabší regiment v teplejších mesiacoch. Väčšinovo s inštruktormi záložníkmi.

Takto definovaný záložnícky zbor by v každom čase viazal doslova asi stovku aktívnych vojakov. Pri dobrej organizácii a dobrej vôli. To sa dá. Ak rezort nemá naplnených 4 tisíc miest, tak na tieto požiadavky a infraštruktúru už má. Ide o niekoľko regimentov, dovedna o veľkosť nenaplnenej brigády. Podstatne menej, ako by si vyžadoval celý navrhnutý systém pre funkčné zálohy.

Najmä vo vzťahu k výstupu ide o veľmi efektívny a hospodárny systém, ktorý by Slovensku, teda vlasti, dal k dispozícii namiesto 13,5 tisíc obrancov (dnes už vieme, že reálne číslo naplnenosti je menšie) viac ako 41 tisíc obrancov. Z týchto by vysoká časť zodpovedala koeficientu vojenskej pripravenosti blízko hodnote plnohodnotného profesionálneho vojaka. Za cenovku-nákladovku maximálne 5% priemerného ročného rozpočtu na obranu za posledné roky, v ktorých to vedenie rezortu totálne, absolútne nezodpovedne, odignorovalo a išlo nezmyselným smerom, produkujúcim asi stovku amatérskych dobrovoľníkov.

A vyprodukovalo aj nepremyslenú averziu proti prvku, ktorý vznikol ako aktivistická náhrada toho, čo štátne orgány nezodpovedne zanedbali: proti Slovenským brancom, medzi ktorými drvivú časť môžu tvoriť nefalšovaní a úprimní vlastenci. Sme príliš malý štát na to, aby sme si mohli dovoliť hazardovať s takýmito aktívami pre obranu.

Priatelia mi už vyčítajú, že dávam zadarmo rozumy tým, ktorí si to nezaslúžia. Robím to s dobrým pocitom. V inštitúcii, z ktorej som vyšiel, a ktorá si to nezaslúži, slúži masívne množstvo ľudí, hrdých vlastencov, ktorí si to zaslúžia. A po hĺbkovom pochopení to raz možno presadia. Pre svoju jedinú vlasť: Slovensko.

Ako pôsobiť proti presile? Manévrový prístup vypekania 3. Rafinovaná svorka vlkov kontra poslušné stádo ovečiek.

23.01.2020

Pokračujem treťou časťou série článkov so zameraním na rozvoj strategického myslenia. Zámerom série blogov je aspoň troškou prispieť do eliminácie nepodloženého a nemúdreho sebapodceňovania viac »

Ako pôsobiť proti presile? Manévrový prístup vypekania 2

21.01.2020

Pokračujem druhou časťou série článkov so zameraním na rozvoj strategického myslenia. Bez ohľadu na záujem ho publikujem preto, aby čo najširšia časť laikov bola schopná porozumieť pravidlám viac »

Ako pôsobiť proti presile? Manévrový prístup vypekania 1

20.01.2020

Sériu článkov so zameraním na rozvoj strategického myslenia som sa rozhodol publikovať najmä z jedného dôvodu. Aby čo najširšia časť laikov bola schopná porozumieť pravidlám strategického viac »

trump

Trump zverejní blízkovýchodný mierový plán

24.01.2020 06:44

S riešením izraelsko-palestínskeho konfliktu chce Trump podľa vlastných slov prísť ešte pred budúcotýždňovou schôdzkou s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom vo Washingtone.

koronavírus, Čína

Čína naháňa vírus a zatvára mestá

24.01.2020 00:00, aktualizované: 06:09

Čína vyhlásila vojnu novému koronavírusu, ktorý sa pred niekoľkými týždňami začal šíriť v meste Wu-chan. Vyžiadal si najmenej 17 obetí.

hodiny 100 sec, doomsday clock

Svet je 100 sekúnd od absolútnej skazy

24.01.2020 00:00

Symbolické hodiny posledného súdu (Doomsday Clock), spravované vedcami, sa o 20 sekúnd priblížili k polnoci. To je riziko absolútnej skazy.

paraglajdista, paraglajding, paragliding

Na Donovaloch sa zrútila litovská paraglajdistka

23.01.2020 23:41

V nemocnici skončila 27-ročná paraglajdistka litovskej národnosti, ktorá sa zrútila do lesného porastu pod Novou hoľou na Donovaloch.

petersvec

Bez nacionalizmu, čiže vlastenectva, je každý politik len príživník z peňazí platcov daní a každý vojak len vešiak na uniformu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 73
Celková čítanosť: 120875x
Priemerná čítanosť článkov: 1656x

Autor blogu

Kategórie