Založ si blog

Lekcia z geopolitiky: Čo sú životné záujmy VLASTI?

Vo svojej analýze, publikovanej v mojich blogoch pred pár dňami som sa ako autor pustil do takmer nemožného. Usiloval som sa zrozumiteľne popísať existujúce bezpečnostné ohrozenia štátu. Trúfol som si ohrozenia postaviť do priamej súvislosti s konaním bežných ľudí vo voľbách. V nasledujúcom texte sa čitateľ oboznámi s pochopením, čo sú to životné záujmy štátu.

Nebudem sa zameriavať na to, čo si myslia ideologickí alebo mediálni manipulátori, ani čo o tom nevedia neosvietení a nekvalifikovaní politici, prípadne analytickí manipulátori. Zameriam sa na to, čo je rozhodujúci národno-štátny záujem zo strategického pohľadu stratéga.

Verím, že vnímavému čitateľovi bude jasná úzka súvislosť s pochopením, kto resp. čo, je nepriateľom Slovenska z predchádzajúceho blogu. Súhrn ohrození, ktorým podľa jedinej a naozaj vysoko nadčasovej Vojenskej stratégie z roku 2001 Slovensko čelí, bol typologicky zobrazený v už spomenutej publikovanej tabuľke. Čitatelia dostali možnosť uvidieť originálnu tabuľku predsedu komisie, autora tejto analýzy. Vo „Vojenskej stratégii“, schválenej Národnou radou, bola tabuľka publikovaná v stručnejšej forme. Navyše, tento stredný riadok:

Typ ohrozenia Jeho pravdepodobnosť Čas výstrahy a prípravy Vplyv na životné záujmy štátu Akceptovateľné riziko
Asymetrické a nelineárne ohrozenia proti charakteru štátu a spoločnosti Nepredvídateľná, v súčasnosti stredne vysoká, plazivo veľmi vysoká V prípade infiltrácie kritickej masy aktérov prakticky žiadny Veľmi vysoký: stav trvalého latentného strachu spoločnosti, mení podstatu štátu Nízke: nutná zásadná zmena politickej odvahy a zodpovednosti

 

Ten najdôležitejší riadok, nebol do ohrození v uvedenej vojenskej stratégii zaradený z dvoch dôvodov. Hlavným dôvodom bola skutočnosť, že formulácia by bola odmietnutá politikmi, ktorých časť by sa v nej videla. Teda zaradenie ohrozenia by pôsobilo pre politikov kontroverzne. Druhým dôvodom bol fakt, že zaradenie bodu by spôsobilo neschválenie, alebo odďaľovanie jej schválenia. Posledné tri stĺpce sú pritom červené.

Ale zrušený nebol rozhodujúci stĺpec, z ktorého vyplýva o čo pri ohrozeniach ide. O životné záujmy štátu. A rôzne typy ohrození majú rozdielne vážny vplyv na životné záujmy štátu. Pod týmito kvalifikovaný stratég vidí jediné: ide totiž výlučne a len o slobodu národa. V svetových jazykoch rozumej štátu. Totiž výraz „nation“ v hlavných svetových jazykoch znamená „štátotvorný národ“, v prenesenom význame „štát“. Odvodený výraz „nationality““ znamená štátnu príslušnosť, nie národnosť. Národnosť je vyjadrená výrazom odvodeným od etnicity.

Nevedomosť ako trik zneužívali predstavitelia dominantných štátotvorných národov v žalároch národov pri preklade zmlúv a zahmlievaní pojmov vo svoj prospech. Na prospech národno-štátnych záujmov kolonizátorov a uzurpátorov. Rozhodujúcim životným záujmom štátu je zachovanie národnej SLOBODY, teda SUVERENITY čiže ide o ŠTÁTNOSŤ. Jej obmedzenie až likvidácia je indikovaná ohrozeniami. Ak sa potom geopoliticky bavíme o bezpečnostných ohrozeniach, vždy máme na mysli ohrozenia štátu, jeho územnej celistvosti, jeho suverenity, slobody.

Ak chceme rozpoznať úplného geopolitického a strategického šarlatána, manipulátora, alebo nedovzdelanca, stačí počúvať jeho/jej vyjadrenia. Ak niekto tvrdí, že životným záujmom štátu má byť členstvo v nejakej organizácii, ako napríklad dnes „Jediná alternatíva je NATO resp. EÚ“, kedysi „So Sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak“, tak je sám sebou odhalený.

Sloboda je najposvätnejšou hodnotou. Národná sloboda znamená štátnosť, suverenitu. Minimalistický program suverenizmu.

27.06.2020

Predkladám jeden z blogov, ktorý mal vyjsť už na začiatku týždňa. Nedalo sa. Stal som sa opakovane terčom útoku nejakých cenzorov, ktorí vytvorili „chybu certifikátu“. Konali experti z kruhov, ktoré „demokraticky“ dosadili bábku na prezidentský stolec, rovnakých kolaborantov cudzích záujmov z rovnakého protištátneho hniezda protislovenských agentov [...]

Ako presadiť skutočnú spravodlivosť

18.06.2020

Predchádzajúci blog som zakončil konštatovaním, že podstatou nespravodlivosti je monopol „moci vplyvu“. Tej moci, ktorú všetci všade a na vlastnej koži pociťujeme, aj keď si ju neuvedomujeme. Na svete existuje jediná všeobecne platná spravodlivosť: všetci bez výnimky sme na tomto svete dočasne. Z pohľadu koncepčného riešenia na nekompromisné presadzovanie [...]

Ničí nás „moc vplyvu“ nad zákonodarnou, výkonnou, aj súdnou mocou.

15.06.2020

Dnes už každý žiak základnej školy pozná deľbu štátnej moci. Ľudia veria tomu, že štátna moc má tri zložky, volenú (1) zákonodarnú a (2) výkonnú moc a tiež nezávislú (3) súdnu moc. Učebné texty sú plné ďalších manipulatívnych klamstiev napríklad o federalizme. V skutočnosti masa ľudí nemá ani tušenia o najdôležitejšej zložke moci. Je ňou nevolená [...]

Jeffrey Epstein Ghislaine Maxwell

Epsteinovu ex-priateľku zatkli a obvinili z účasti na sexuálnych deliktoch

02.07.2020 23:10

Viacero žien Maxwellovú už v minulosti označilo v súvislosti so sexuálnymi deliktami za blízku spolupracovníčku finančníka Epsteina.

Ukrajina

V Donbase zahynulo už vyše tritisíc ukrajinských vojakov

02.07.2020 22:22

Na štvrtkovom on-line Fóre pre bezpečnostnú spoluprácu v rámci OBSE to uviedol generálporučík ukrajinských ozbrojených síl Leonid Holopaťuk.

SR B.Bystrica ŠTS súd Viliam M. pojednávanie BBX

Viliama Mišenku, odsúdeného na 23 rokov za vraždu, zatkli v Rakúsku

02.07.2020 21:29, aktualizované: 23:14

Na úteku bol od marca 2018, ukrýval sa u svojej príbuznej.

Andrzej Duda

Duda podľa prieskumu vyhrá i druhé kolo prezidentských volieb v Poľsku

02.07.2020 20:54

Kým Dudu by volilo 49 percent opýtaných, jeho súper Rafal Trzaskowski by v druhom kole podľa prieskumu získal 46,6 percenta hlasov.

petersvec

Bez nacionalizmu, čiže vlastenectva, je každý politik len príživník z peňazí platcov daní a každý vojak len vešiak na uniformu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 172
Celková čítanosť: 535285x
Priemerná čítanosť článkov: 3112x

Autor blogu

Kategórie