Založ si blog

Lekcia z geopolitiky: Čo sú životné záujmy VLASTI?

Vo svojej analýze, publikovanej v mojich blogoch pred pár dňami som sa ako autor pustil do takmer nemožného. Usiloval som sa zrozumiteľne popísať existujúce bezpečnostné ohrozenia štátu. Trúfol som si ohrozenia postaviť do priamej súvislosti s konaním bežných ľudí vo voľbách. V nasledujúcom texte sa čitateľ oboznámi s pochopením, čo sú to životné záujmy štátu.

Nebudem sa zameriavať na to, čo si myslia ideologickí alebo mediálni manipulátori, ani čo o tom nevedia neosvietení a nekvalifikovaní politici, prípadne analytickí manipulátori. Zameriam sa na to, čo je rozhodujúci národno-štátny záujem zo strategického pohľadu stratéga.

Verím, že vnímavému čitateľovi bude jasná úzka súvislosť s pochopením, kto resp. čo, je nepriateľom Slovenska z predchádzajúceho blogu. Súhrn ohrození, ktorým podľa jedinej a naozaj vysoko nadčasovej Vojenskej stratégie z roku 2001 Slovensko čelí, bol typologicky zobrazený v už spomenutej publikovanej tabuľke. Čitatelia dostali možnosť uvidieť originálnu tabuľku predsedu komisie, autora tejto analýzy. Vo „Vojenskej stratégii“, schválenej Národnou radou, bola tabuľka publikovaná v stručnejšej forme. Navyše, tento stredný riadok:

Typ ohrozenia Jeho pravdepodobnosť Čas výstrahy a prípravy Vplyv na životné záujmy štátu Akceptovateľné riziko
Asymetrické a nelineárne ohrozenia proti charakteru štátu a spoločnosti Nepredvídateľná, v súčasnosti stredne vysoká, plazivo veľmi vysoká V prípade infiltrácie kritickej masy aktérov prakticky žiadny Veľmi vysoký: stav trvalého latentného strachu spoločnosti, mení podstatu štátu Nízke: nutná zásadná zmena politickej odvahy a zodpovednosti

 

Ten najdôležitejší riadok, nebol do ohrození v uvedenej vojenskej stratégii zaradený z dvoch dôvodov. Hlavným dôvodom bola skutočnosť, že formulácia by bola odmietnutá politikmi, ktorých časť by sa v nej videla. Teda zaradenie ohrozenia by pôsobilo pre politikov kontroverzne. Druhým dôvodom bol fakt, že zaradenie bodu by spôsobilo neschválenie, alebo odďaľovanie jej schválenia. Posledné tri stĺpce sú pritom červené.

Ale zrušený nebol rozhodujúci stĺpec, z ktorého vyplýva o čo pri ohrozeniach ide. O životné záujmy štátu. A rôzne typy ohrození majú rozdielne vážny vplyv na životné záujmy štátu. Pod týmito kvalifikovaný stratég vidí jediné: ide totiž výlučne a len o slobodu národa. V svetových jazykoch rozumej štátu. Totiž výraz „nation“ v hlavných svetových jazykoch znamená „štátotvorný národ“, v prenesenom význame „štát“. Odvodený výraz „nationality““ znamená štátnu príslušnosť, nie národnosť. Národnosť je vyjadrená výrazom odvodeným od etnicity.

Nevedomosť ako trik zneužívali predstavitelia dominantných štátotvorných národov v žalároch národov pri preklade zmlúv a zahmlievaní pojmov vo svoj prospech. Na prospech národno-štátnych záujmov kolonizátorov a uzurpátorov. Rozhodujúcim životným záujmom štátu je zachovanie národnej SLOBODY, teda SUVERENITY čiže ide o ŠTÁTNOSŤ. Jej obmedzenie až likvidácia je indikovaná ohrozeniami. Ak sa potom geopoliticky bavíme o bezpečnostných ohrozeniach, vždy máme na mysli ohrozenia štátu, jeho územnej celistvosti, jeho suverenity, slobody.

Ak chceme rozpoznať úplného geopolitického a strategického šarlatána, manipulátora, alebo nedovzdelanca, stačí počúvať jeho/jej vyjadrenia. Ak niekto tvrdí, že životným záujmom štátu má byť členstvo v nejakej organizácii, ako napríklad dnes „Jediná alternatíva je NATO resp. EÚ“, kedysi „So Sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak“, tak je sám sebou odhalený.

Lekcia zo stratégie: Ak chceme správne odpovede, pýtajme sa správne otázky

19.11.2019

Asi by som ťažko hľadal čitateľa, ktorý by videl v článku o vojenských zálohách niečo vážne a zaujímavé. A predsa ide o veľmi veľa. Znovu ide o naše peniaze, ktoré dávame na obranu viac »

Dáme moc jastrabom, alebo múdrym sovám?

18.11.2019

Diskusie o armáde určite nemusia nalákať vysoký záujem čitateľov. Ale v tomto roku ide do ozbrojených síl 1,662 miliardy eur. Je to 9,5% celého rozpočtu. Radikálny nárast v porovnaní s rokom viac »

Lekcia z geopolitiky: Čo to dnes oslavujeme a čo by sme mali?

17.11.2019

Suverénny národ prejavuje svoju suverenitu tým, aké sviatky oslavuje a aké symboly a osobnosti uctieva. Či sú to sviatky, symboly, osobnosti uzurpátorov jeho slobody, likvidátorov jeho suverenity, viac »

sud, Marian Kocner,

Kočner mal falšovať dôkazy v prípadoch oligarchu Juraja Širokého

19.11.2019 19:57

Všetko sa to malo diať priamo na generálnej prokuratúre a, pravdepodobne, s vedomím Dobroslava Trnku.

OĽANO: matovič jaroslav naď

NAKA obvinila Jaroslava Naďa z trestného činu ohrozovania utajenej skutočnosti

19.11.2019 19:08, aktualizované: 19:28

Podľa lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča ide o pomstu zo strany šéfa Vojenského spravodajstva Jána Balciara, o ktorom Naď zverejnil informácie.

malta vražda novinárka Daphne Caruanaová Galiziová

Dostane maltský Andruskó milosť?

19.11.2019 18:01

Vo vyšetrovaní vraždy maltskej novinárky Daphne Caruanaovej Galiziovej sa črtá zlom.

petersvec

Bez nacionalizmu, čiže vlastenectva, je každý politik len príživník z peňazí platcov daní a každý vojak len vešiak na uniformu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 64392x
Priemerná čítanosť článkov: 1533x

Autor blogu

Kategórie