Založ si blog

Dáme moc jastrabom, alebo múdrym sovám?

Diskusie o armáde určite nemusia nalákať vysoký záujem čitateľov. Ale v tomto roku ide do ozbrojených síl 1,662 miliardy eur. Je to 9,5% celého rozpočtu. Radikálny nárast v porovnaní s rokom 2018, ktorému by mal zodpovedať radikálny nárast obranyschopnosti v merateľných ukazovateľoch. Skutočný nárast sa rovná NULE. Žiaľ, vôbec nepreháňam.

Práve preto by malo byť pochopiteľné, že z hľadiska budovania ozbrojených síl v rámci premysleného systému bezpečnosti je zásada ekonomickej dostupnosti mierovej štruktúry ozbrojených síl najkritickejšia. Jej uplatnenie umožní, aby všetky plány budovania a modernizácie, ako aj budúce smerovanie ozbrojených síl, brali do úvahy realistické posúdenie schopnosti štátu financovať tieto plány. V po­stupnom naras­taní úsilia výstavby udržateľných ozbrojených síl musia všetky obranné plány určovať priority podľa prijateľných rizík. V zmysle už vysvetleného konceptu. Akékoľvek rozšírenie obrannej štruktúry sa má konať po plánovaných obdobiach a v súlade s ekonomickým rastom. Aby sme zbrojením nezruinovali ekonomiku. Príkladov je neúrekom nielen v Afrike alebo v Latinskej Amerike.

Čo z toho vyplýva v praktickej politike? Dnes sú pri vyzbrojovaní potrebné nové politické prístupy. Je potrebné hľadanie takých riešení, ktoré umožnia rozloženie financovania predovšetkým kapitálových výdavkov na veľmi dlhé obdobie. A to sa nestalo. Práve preto sme svedkami prudkého nárastu výdavkov na obranu, bez akéhokoľvek výsledku. Zároveň treba z hľadiska definovania priorít uprednostňovať riešenia s duálnym určením na menej pravdepodobné vojenské aj viac pravdepodobné nevojenské ohrozenia. Pokiaľ sa nezabezpečí úplná eliminácia existujúcej praxe nehospodárnosti, ale aj optimalizácia štruktúr zavedením minimálne kadetských zborov, aktívnych a pasívnych záloh, tak aj aktuálny podiel výdavkov na obranu je privysoký.

Podielom rozpočtu na obranu k HDP sa Slovensko už nachádza vysoko nad priemerom EÚ a už aj nad priemerom štátov NATO. Štruktúrou výdavkov sme nekonzistentný štát. Na personálne výdavky vyčleňujeme tradične z dlhodobého pohľadu neúmerne vysoký podiel v porovnaní s vojensky vyspelými štátmi. Naopak, neúmerne nízky podiel z obranného rozpočtu je vyčleňovaný na prevádzku a výcvik, kde sme na zlomkovej úrovni v porovnaní s vyspelými štátmi. Práve to je indikátor nízkej kvality ozbrojených síl a dôkaz slabého politického riadenia.

Bez potrebných zdrojov sa primeraná obrana zabezpečiť nedá, ale čert sa skrýva vo vnútornom členení rozpočtu. Je potrebné zabezpečiť prísnu a systémovú parlamentnú kontrolu hospodárnosti vynakladania verejných prostriedkov na komplexnú bezpečnosť, vrátane obrany. Obstarávanie samotných zbraňových nosičov a techniky je prekonaný a nehospodárny spôsob modernizácie. Namiesto toho je potrebné striktne presadzovať akvizície celých múdro premyslených spôsobilostí.

Projekcie obranných výdavkov ukazujú, že za nasledujúce volebné obdobie by na akvizície výzbroje mohlo ísť o kombinovanú sumu okolo 2 až 3 miliárd eur. Je to zaujímavá suma pre zbrojných gigantov, ktorým sa rýchlo vráti štedrá investícia na volebné víťazstvo jastrabov agresívneho liberalizmu. Uplatnením zásad dobrého národohospodára by pritom za dve volebné obdobia bolo možné za projektovanú sumu na akvizície zabezpečiť úplne nový typ kompletne prezbrojených a funkčných ozbrojených síl a zborov v prebudovanom bezpečnostnom systéme.

Takéto sumy sú o to zaujímavejšia pre tých, ktorí majú záujem vyciciavať štát. Nepodceňujme voľby do NR SR. Ide v nich o naše peniaze. V prípade voľby múdrych sov namiesto nenásytných jastrabov bude možné presadiť iniciatívy na hľadanie optimalizácie výdavkov. Zámerom patriotických politikov má byť zaručenie toho, aby štátne zdroje nešli do nenásytných gágorov nadnárodnej zbrojnej oligarchie. Ale aby pomohli nášmu štátu eliminovať tie ohrozenia jeho bezpečnosti, ktoré boli doteraz šarlatánstvom politikov ignorované a nedocenené: najmä nevojenské.

Realizácia potrebných opatrení si bude vyžadovať veľkú politickú odvahu. Odvážnych a múdrych politikov môže navoliť len zodpovedný a múdry, väčšinovo normálny volič. Inak sa aj pasívny volič stane korisťou agresívnych „progresívnych“ jastrabov, ktorí svoje zámery ani netaja. A ktorí sa za cudzie finančné zdroje obracajú na emotívnu a krátkozrakejšiu časť voličov. Nepodceňujme ich. Ak ich podceníme a normálnosť bude mať nízku volebnú účasť, potom sa nečudujme.

Sloboda je najposvätnejšou hodnotou. Národná sloboda znamená štátnosť, suverenitu. Minimalistický program suverenizmu.

27.06.2020

Predkladám jeden z blogov, ktorý mal vyjsť už na začiatku týždňa. Nedalo sa. Stal som sa opakovane terčom útoku nejakých cenzorov, ktorí vytvorili „chybu certifikátu“. Konali experti z kruhov, ktoré „demokraticky“ dosadili bábku na prezidentský stolec, rovnakých kolaborantov cudzích záujmov z rovnakého protištátneho hniezda protislovenských agentov [...]

Ako presadiť skutočnú spravodlivosť

18.06.2020

Predchádzajúci blog som zakončil konštatovaním, že podstatou nespravodlivosti je monopol „moci vplyvu“. Tej moci, ktorú všetci všade a na vlastnej koži pociťujeme, aj keď si ju neuvedomujeme. Na svete existuje jediná všeobecne platná spravodlivosť: všetci bez výnimky sme na tomto svete dočasne. Z pohľadu koncepčného riešenia na nekompromisné presadzovanie [...]

Ničí nás „moc vplyvu“ nad zákonodarnou, výkonnou, aj súdnou mocou.

15.06.2020

Dnes už každý žiak základnej školy pozná deľbu štátnej moci. Ľudia veria tomu, že štátna moc má tri zložky, volenú (1) zákonodarnú a (2) výkonnú moc a tiež nezávislú (3) súdnu moc. Učebné texty sú plné ďalších manipulatívnych klamstiev napríklad o federalizme. V skutočnosti masa ľudí nemá ani tušenia o najdôležitejšej zložke moci. Je ňou nevolená [...]

Níl, JUba, Južný Sudán

Sudán, Egypt a Etiópia obnovili rokovania v spore o výstavbu priehrady na Níle

03.07.2020 22:20

Predošlé kolo rokovaní sa skončilo neúspechom pre neschopnosť zúčastnených krajín dosiahnuť kompromis.

Robert Fico

Fico: Nie je dôvod, aby bol Kičura vo väzbe. Má tam byť sudca Sklenka

03.07.2020 18:18

Neexistuje dôvod na to, aby bol bývalý predseda Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura vo väzbe. Tvrdí to predseda Smeru-SD Robert Fico.

Česko / Praha / maršal / Ivan Konev /

Moskva žiada OBSE preveriť, ako Česi plnia záväzky v boji proti nacizmu

03.07.2020 17:56

Rusko vyzýva Česko, aby dodržiavalo medzinárodné záväzky v boji proti neonacizmu, a apelovalo aj na OBSE.

pocasie-4-7-2020

Prichádza tretia vlna Medardovej kvapky. Príde aj k vám?

03.07.2020 17:00

Po druhej vlne Medardovej kvapky prichádza tretia. Potvrdia sa v tomto roku pranostiky alebo to bude na Slovensku vyzerať úplne inak?

petersvec

Bez nacionalizmu, čiže vlastenectva, je každý politik len príživník z peňazí platcov daní a každý vojak len vešiak na uniformu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 172
Celková čítanosť: 535673x
Priemerná čítanosť článkov: 3114x

Autor blogu

Kategórie