Založ si blog

Lekcia zo stratégie: Pýtajme sa: „Za čo a čo za to? “

Náklady na komplexný systém chýbajúcich záloh závisia od mnohých faktorov, najmä od prípadnej prijatej dĺžky povinnej civilnej služby. Ostatné prvky sú lacné. Projekcie ukazujú, že ak by sme vychádzali z priemernej výšky asi 1,1% HDP vyčleňovaného na obranu za 15 preflákaných rokov bez záloh, tak po zavedení povinnej civilnej služby by sme sa pre optimálny variant dostali na odporúčanú úroveň 2% HDP na obranu. A kritiku priateľov, zaujímajúcich sa predovšetkým o kšefty pre svoje zbrojárske konglomeráty, by sme im láskavo odignorovali a odpustili.

Ide totiž predovšetkým o celkovú obranyschopnosť našej vlasti, Slovenska. A tá by sa komplexom navrhovaných opatrení radikálne zvýšila. Pochopiteľne, expedičný potenciál ozbrojených síl na účely policajných akcií vývozu demokracie podľa potrieb veľmocí a ich zhumanizovaných liberálnych vydieračov, by sa nezmenil. A my by sme sa za to len v tichosti a bez výčitiek nechávali hrdo posielať do imaginárneho kúta hanby.

Nie všetky ozbrojené sily a zbory budú vytvárať zálohy, ale väčšina z nich bude pre svoje fungovanie potrebovať vytváranie aspoň minimálnych doplňovacích prvkov a mechanizmov. Veľkosť bude iste závisieť aj od toho, akým spôsobom sa zákony prenesú do vykonávacích predpisov. Ale predovšetkým od toho, ako si jednotlivci a jednotky budú schopné udržiavať spôsobilosť na plnenie úloh pre prípad potreby. Pôsobenie v zálohách bude musieť byť dobrovoľníkom kompenzované.

Ostatní, znovu len bývalí príslušníci ozbrojených síl a zborov môžu prejsť do stavu všeobecných mobilizačných záloh. Ich disponibilnosť je bez dobrovoľnosti veľmi otázna. Tak, ako sa to potvrdilo napríklad pri mobilizácii na Ukrajine. Ich úroveň pripravenosti bez obnovovacieho výcviku postupne iba papierová, s výnimkou špecialistov, kde je to dokonca naopak: ich kvalita sa odchodom do zálohy môže zásadne zvýšiť.

Treba si uvedomiť, že v kategórii potenciálnych záujemcov o službu v zálohách je v súčasnosti ešte stále pomerne veľká skupina bývalých príslušníkov ozbrojených síl a zborov, ktorá sa stala doslova obeťou plošných, nesystémových a v podstate nezvládnutých reorganizácií. Týka sa to najmä procesu nevyhnutného znižovania stavov ozbrojených síl v období posledných 20 rokov. Časť z týchto jednotlivcov si dodnes udržala vzťah k ozbrojeným silám a zborom. Pre spoločnosť by bolo veľkou stratou, až nezodpovednosťou, nepodchytiť hoci aj malú časť uvedeného potenciálu. Takýto jednotlivec nepotrebuje žiadny základný výcvik, keďže je absolventom vojenských a iných škôl resp. kurzov.

Poskytol som dosť inšpirácií na zamyslenie a prípadné osvojenie vlasteneckými politikmi. Iba zotrvávanie v súčasnom marazme je neprípustné, ba zločinné.

Časť koaličných ministrov musí veľmi nenávidieť svoj štát a pohŕdať našou štátnosťou

13.08.2020

Nikto ani netuší, aké devastačné sociálno-ekonomické dôsledky budú mať neschopnou nevládou prehnané likvidačné nevládcovské opatrenia, ktoré sa prejavia až niekedy na jeseň. Nevládcovia majú predsa k dispozícii možnosť obrovského zadĺženia budúcich generácií, likvidáciou našej suverenity. Skočili na lep, prečo by sa trápili, nedávajú svoje. Tvrdenie [...]

Šokujúce odhalenie o funkčnom radare. Prečo je nutné obnoviť vyšetrovanie katastrofy An-24? 2. časť.

07.08.2020

Pripájam priame pokračovanie môjho predchádzajúceho blogu o šokujúcich odhaleniach expertného posudku Vyšetrovacej správy katastrofy vojenskej An-24 z 19. januára 2020. Zhoda predpokladov tých, ktorí sme 14 rokov bojovali za odtajnenie vyšetrovacej správy so skutočnosťami, vyplývajúcimi zo správy, je priam fascinujúca s jedinou výnimkou. Ani len vo sne sme nemohli [...]

Šokujúce odhalenie: čo sa stalo An-24 19. januára 2006? 1. časť.

05.08.2020

Verejnosť sa dočkala zverejnenia vyšetrovacej správy z leteckej katastrofy vojenského lietadla An-24 z 19. januára 2006. Nie každý chce čítať masívne množstvo stoviek strán, pričom ďalšie stovky zostali nezverejnené. Nie každý rozumie tomu, čo tam je napísané. Zverejnenie bolo prvým predpokladom na to, aby sa expertom zvonka umožnil náhľad do útrob správy. A aby [...]

internát, mlynská dolina, mlyny, VŠ

Univerzity rátajú s hybridnou výučbou, bežný spôsob nebude možný

15.08.2020 19:30

Univerzity rátajú na jeseň s mixom klasického a on–line vzdelávania. Pre vysoké školy budú najväčšou výzvou zahraniční študenti či bezpečné internáty.

Poľsko, USA, Pompeo, návšteva

Poliaci otvorili cestu do krajiny ďalším americkým vojakom

15.08.2020 18:49

Predstavitelia Spojených štátov a Poľska podpísali v sobotu vo Varšave dohodu o posilnení vojenskej spolupráce.

Kriváň

Tatry majú ďalšiu obeť, 65-ročného turistu

15.08.2020 17:09

Pod Kriváňom vo Vysokých Tatrách skolaboval v sobotu 65-ročný turista, leteckí záchranári mu už nedokázali pomôcť.

prehliadka netradičných plavidiel na Draždiaku v Petržalke

Bratislavčania sa vybláznili na Draždiaku pri prehliadke kreatívnych plavidiel

15.08.2020 16:25

Bratislavčania si mohli zostrojiť vlastné plavidlo na ľudský pohon. V sobotu sa na jazere Veľký Draždiak konala prehliadka kreatívnych plavidiel.

petersvec

Bez nacionalizmu, čiže vlastenectva, je každý politik len príživník z peňazí platcov daní a každý vojak len vešiak na uniformu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 184
Celková čítanosť: 596764x
Priemerná čítanosť článkov: 3243x

Autor blogu

Kategórie