Priateľ mi položil otázku. Oplatí sa písať blogy na tému, ktorá zaujíma úzky okruh ľudí? Oplatí. Ak si blog prečíta tá časť, ktorá si z nej raz môže zobrať príklad na realizáciu. Položil mi aj inú z vážnych otázok týkajúcich sa konceptu akýchsi vládou zriadených Slovenských brancov s predbežným názvom „Civilné zbory“ na pomoc pri riešení nevojenských ohrození. Či by nebolo lepšie poskytnúť dobrovoľníkom pre mnohých atraktívny výcvik so zbraňami a v taktike.
Odpoveď má viac rozmerov. Prvým rozmerom sú nákladové požiadavky na dodatočný a pre základné určenie nepotrebný výcvik so zbraňami. Streľba z mnohých druhov vojenských zbraní je nákladná. Zbrane treba nakúpiť a udržiavať, na plnohodnotný výcvik by bola potrebná vysoká spotreba munície. Taktický výcvik by si vyžadoval ešte vyššie náklady.
Ďalším rozmerom je, že samotný výcvik so zbraňami má v sebe prirodzené riziká ohrozenia zdravia. Navyše, tento výcvik má najvyššiu hodnotu vtedy, keď sa vykonáva v zostave organickej jednotky, pripravenej na plnenie bojových úloh. Pritom po skončení výcviku by všetci jeho absolventi aj tak odchádzali do bežného civilného života a v predpokladanom nasadení budú využívané len ich zručnosti pre nevojenské ohrozenia. Taktický výcvik hoci len do úrovne roty by bol bez obnovy nepretržitým, cyklickým a zbytočným vyhadzovaním finančných zdrojov tak, ako v čase povinnej vojenskej služby. Pre časť aktivistov Civilných zborov bude možné nájsť doplnkové formy výcviku, napr. streľby. Tieto aktivity by sa realizovali mimo základného rámca, poskytovaného všetkým záujemcom.
Cieľovo je možné očakávať, že výcvik ročne absolvuje niekoľko tisíc občanov. Úžitok by mal byť obojstranný, tak pre spoločnosť ako aj pre kadeta. Napríklad orientácia v teréne, schopnosť prežitia v lese formuje odolnosť a sebavedomie. Základy protipožiarnej výchovy, alebo prvej pomoci využije občan aj v bežnom živote. Aktivista s dobrou praktickou prípravou pri používaní prostriedkov civilnej ochrany dokáže pomôcť v prípade krízy aj svojmu okoliu a blízkym. Podobne bude užitočná schopnosť ovládania povedzme nafukovacích člnov pre prípad záplav.
Tieto prvky výcviku sú pritom lacné a na rozdiel od plnohodnotného vojenského výcviku aj bezpečné. Do výcviku bude možné zaradiť aj určité ženijné zručnosti, ako je stavba jednoduchých premostení, alebo ručné odmínovacie postupy. V prípade vyslania jednotiek, zložených z príslušníkov Civilných zborov do mierových misií, ktoré si vyžiadajú dodatočný výcvik, aktivisti budú musieť prechádzať doplnkovým výcvikom, napríklad aj v ovládaní niektorej vojenskej, prevažne ženijnej nebojovej techniky. Výcvik si nemusí vyžadovať kasárne. Náklady na jednotku výstupu budú nízke.
Ak by raz tento koncept dostal politickú podporu, nedajme sa slepo zlákať do pasce, ktorá výcvik zbytočne predraží bez praktického významu. Používajme strategické aktívum, ktoré nám zachovali predkovia: zdravý sedliacky rozum. Ten., ktorý vidí ďaleko dopredu a do šírky, aj do hĺbky. Na riešenie málo pravdepodobných vojenských ohrození už dávno mali byť zriadené aktívne a pasívne vojenské zálohy. Nemýľme si pojmy a určenie každého prvku, o ktorom sa v mojich blogoch zmieňujem.
Celá debata | RSS tejto debaty