Založ si blog

Nemúdra odpoveď SNS poskytla Hnutiu Slovenská liga návod, ako splniť svoj volebný sľub: ušetriť na stíhačkách a dať miliardu mladým rodinám a dôchodcom.

Tak sme sa najprv od hovorkyne SNS a potom aj od jej rečníckym talentom obdareného predsedu SNS dozvedeli, prečo musíme kúpiť americké stíhačky za 1,6 miliardy. Vraj by sme inak museli za ochranu vzdušného priestoru platiť ročne až 60 miliónov. Nuž, logika nepustí, za 16 rokov od môjho odchodu do vojenského dôchodku sa asi všetko zmenilo.

Tak sa pre istotu uchýlim len do výpočtov na úrovni nejakej šiestej ľudovej. Nech počítam, ako počítam, namiesto nákupu sme mohli nielen zostať bohatší o 1,6 miliardy, ale ešte navyše po dlhé roky každý rok ušetriť obrovské sumy na prevádzku. Ak je priemerná životnosť bojového lietadla 25 rokov, tak akvizícia nás bude v ročných odpisoch v prepočte stáť okolo 65 miliónov. Pretože ušetrená suma nám umožní na uvedené roky nájsť lacné riešenie. A ušetrenú sumu použiť presne na účely, ktoré spomína hnutie Slovenská liga vo svojom stručnom volebnom programe: pre mladé rodiny, pre deti a dôchodcov.

Riešenie ochrany vzdušného priestoru určite nie je jednoduchým politickým problémom. A pokiaľ zostaneme v zajatí tradičných prístupov, tak nie je ani lacné. Na získanie predstavy uvediem len základný fakt o odhadovaných priamych prevádzkových nákladoch na typ F-16. Mnou uvedený údaj pochádza prepočtom z otvorených a dostupných amerických vojenských zdrojov spred iba pár rokov, tajné služby sa nemusia namáhať v hľadaní argumentov na moje stíhanie za prezradenie citlivých údajov.

Prepočet som urobil podľa vládou zverejneného náletu v koncepčnom návrhu za rok. Okrem akvizičných nákladov v zverejnenej hodnote 1,6 miliardy budeme každý rok platiť len za prevádzku lietadiel F-16 dodatočných najmenej 20 miliónov eur. Zverejnené letové hodiny a tzv. obloženie vyjadrené počtom pilotov na lietadlo sú pritom nerealisticky nízke. Alternatíva s rovnakým výsledným efektom (rovnaký aeroklub, rovnaké použitie) stojí 40% uvedených nákladov v porovnaní s typom, pre ktorý sa rozhodli. Plus pre vybraný typ vyššie náklady na infraštruktúru v ďalších vysokých desiatkach miliónov eur, podobné nárazové náklady na tzv. veľkú údržbu lietadiel. Plus náklady na personál. Alebo mať za rovnakú sumu o 60% viac. Predovšetkým viac v merateľných výsledkoch. Bez ohľadu na typ ide len o jednu jedinú spôsobilosť vzdušných síl.

Od osvieteného dvojpredsedu sme sa dozvedeli, že bez kúpy stíhačiek by údajne bolo ohrozených 1500 ľudí. Po preklade do laickej reči prezradil, že zo štátneho rozpočtu by sme na nákladoch za odmeňovanie ušetrili najmenej 40 miliónov eur ročne. Nevedomky pre neho z toho pre znalcov vyplýva ešte niečo. Pre časť uvoľnených odborníkov by sme im pomohli dostať sa na celosvetový trh licencovaného personálu za násobné príjmy. Čiže Slovensko by malo šancu za 15 rokov získať vysoké desiatky reálnych milionárov, ktorí by svoje ušetrené príjmy zainvestovali doma. Zvyšný personál by štátu umožnil mať menej cudzincov pri obsadzovaní údajne chýbajúcich miest vo všetkých sférach. Pritom by išlo o veľmi cenných ľudí, vyznačujúcich sa disciplínou a sebadisciplínou.

Toto nám bolo totiž medzi riadkami povedané. Nepremyslenými a nedomyslenými vyjadreniami. Niekedy je múdre viac myslieť a menej hovoriť. Najmä ak po 4 rokoch vlády ľudia majú dôkazy, že príležitosť konať nebola evidentne v rezortoch SNS ani zďaleka využitá.

Pochopiteľne, osobne chcem aby sa SNS napriek nevydarenej časti vedenia dostala do parlamentu, rozhodujúcu väčšinu radových členov tvoria úprimní vlastenci a prepad ich hlasov znamená 9 poslaneckých miest. Vlasteneckých hlasov, ktoré by po prepočítaní získali aj protištátni extrémistickí liberálni nacisti. Ak by prešli a SNS neprešla. Rovnako to platí pre podporovateľov iných subjektov s tradičnými hodnotami, ktoré sa plantajú na hranici zvoliteľnosti. Najmä Vlasť a KDH.

Veci sa dali a dajú robiť inak. Aby nevznikol omyl, tiež chcem, aby sme si zachovali spôsobilosti, ktorých znovuzískanie by po zrušení trvalo roky. Ale nech to je za primerané a zdôvodniteľné sumy. Osobne som o tom nielen presvedčený, ale roky mám pripravený koncept, ako zabezpečiť veľmi vyvážené a bezpečne prevádzkované, dobre vycvičené vzdušné sily, zachovávajúce si kritické spôsobilosti. Bol robený už pred rokmi pre KDH.

Bude to mať cenovku: v prepočte do 30% rozpočtu na obranu pri spotrebe iba 1,2% HDP na obranu. Popritom sa dá a bude musieť 5% z obranného rozpočtu fakultatívne vyčleňovať na všetky typy záloh. Ak by sa po kvalifikovanej a otvorenej celonárodnej diskusii našla politická vôľa, tak v prípade vyčleňovania 2% HDP na obranu, celé navýšenie o 0,8% HDP použiť na presadenie tiež pripraveného konceptu zavedenia povinnej civilnej služby. Slovenská liga tento komplex zhrnula pod titul domobrana.

Je pripravený aj mechanizmus, ako časťou aktív a spôsobilostí takýchto vyvážených ozbrojených síl pomôcť zabezpečiť niektoré roky hrubo zanedbané aspekty bezpečnosti, napríklad potravinovú sebestačnosť v základných potravinách, surovinovú, alebo energetickú bezpečnosť. Ale tiež mechanizmy, ako pomôcť nešťastným javom v spoločnosti. Tých, vyplývajúcich tak z bezohľadnej formy kapitalizmu, ako aj z amaterizmu a z nepremyslených opatrení doterajších vlád. Čiže ako eliminovať ohrozenia týkajúce sa výbušných aspektov sociálnej bezpečnosti.

Ale preboha, niekto si myslí, že riešenia má protištátne zameraná extrémistická liberálna opozícia, vyznačujúca sa iba škandálmi, vytváraním nepriateľov zo všetkých vlastencov? Alebo návštevou cudzích letovísk pod rúškom vyhľadávania zombíkov len preto, aby boli na očiach kamier? Ale najmä prepečenou agresívnou volebnou kampaňou? Každý by sa mal zo sna prebudiť. Oni majú absolútne jednoznačne opačné ciele.

V hrubom vyjadrení je cieľom extrémistickej „progresívnej“ liberálnej opozície obmedzovanie štátnej suverenity, destabilizácia, manipulácia a ovládnutie spoločnosti. V konečnom dôsledku odovzdanie štátu do cudzích rúk. Za to ich zahraničné centrály platia ako svoje piate kolóny, ako svojich agentov, diverzantov. Sú to a správajú sa ako typickí kolaboranti. Za to nás ich ksichty terorizujú na každom kroku a zo všetkých kútov.

To stojí obrovské peniaze a tie budú musieť svojim sponzorom vrátiť aj s vysokými úrokmi. Z našich spoločných zdrojov, z našich daní. Zo zdrojov vyprodukovaných v našej vlasti, rukami a mozgami našich ľudí. Pritom sa najviac spoliehajú na hlasy tých, ktorí na Slovensku nežijú, neplatia tu dane, neraz nenávidia svoju pôvodnú vlasť, nie sú hrdí na svoju štátnosť. Práve domáci tradicionalisti musia ísť voliť. Ako sa poistiť? Nekrúžkovaním infliltrovaných kolaborantov často na prvých miestach kandidátok vykrúžkovať burinu na kandidátkach tradicionalistických strán a poslať ich na smetisko dejín. Tam, kam svojimi činmi, aj nekonaním patria.

Lekcia stratégie: Pôsobenie proti prevahe využitím teórie komplexnosti z teórie chaosu. 1. časť.

30.03.2020

Jedna kríza, biologická, je v plnom rozmachu. Tak, ako počas 1. svetovej vojny. Druhá kríza, ekonomická, je na obzore. Presne desať rokov po uvedenej vojne sa objavila hlboká ekonomická kríza. O ďalších 10 rokov vypukla najhroznejšia vojna v dejinách. Bola to celospoločenská a celosvetová kríza, ktorej semienko bolo zasiate tými predchádzajúcimi, pričom doboví nemúdri [...]

Svetové prvenstvo: EÚ je koronavírusovou hyperveľmocou so 48% podielom všetkých infikovaných a 66% podielom obetí

29.03.2020

Toto kruté odhalenie ma vonkoncom neteší. Lebo sa týka takmer 19 750 rodín, ktoré stratili svojich blízkych. Z 28 850 (platné 28.3. o 19:00 seč) celosvetových obetí údajne najvyspelejšie spoločenstvo tvorí viac ako 66%, čiže dve tretiny svetových obetí. Doslova za pár týždňov, z nich viac ako polovica boli týždne nekonania a bagatelizovania! S neuveriteľnou [...]

Čo hovoria fakty? Celá EÚ: bezprecedentne najviac infikovaných, aj obetí na svete (aktualizované).

27.03.2020

V rámci manipulatívnej politiky nám médiá hlavného prúdu veľmi radi podsúvajú štatistické údaje o „sile“ a „výkonnosti“ ba výnimočnosti EÚ. Je čas pozrieť sa na to, čo hovoria o COVID-19 k dnešnému dňu (27. marca na obed) štatistiky o počte nakazených, počte obetí, percente obetí z nakazených, počet nakazených na obyvateľa a počte obetí na [...]

seps,

TIS: Štátna firma kupovala respirátory od syna svojho manažéra

30.03.2020 20:45

Podľa Transparency International Slovensko boli respirátory predražené o desaťnásobok.

mapa, koronavírus

Únik či cielený únik? Citlivé informácie o nakazených koronavírusom sú na webe

30.03.2020 19:42, aktualizované: 22:10

Na sociálnych sieťach koluje odkaz na mapu v Google Maps, ktorá má zobrazovať informácie o ľuďoch nakazených koronavírusom aj s miestom, odkiaľ sú.

úrad práce, nezamestnaní, práca, zamestnanie,

Topoľčiansky Decodom ohlásil prepúšťanie, o prácu príde 903 ľudí

30.03.2020 19:24

Podľa konateľa firmy prakticky zo dňa na deň prišli o budúci kompletný odbyt.

Viktor Orbán

Núdzový stav: Orbán dostal od parlamentu bianko šek

30.03.2020 18:35

Kabinet Viktora Orbána zákonodarcovia vyzbrojili na boj s pandémiou koronavírusu mimoriadnymi právomocami. Núdzový stav potrvá dovtedy, kým vláda nerozhodne o jeho ukončení.

petersvec

Bez nacionalizmu, čiže vlastenectva, je každý politik len príživník z peňazí platcov daní a každý vojak len vešiak na uniformu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 124
Celková čítanosť: 278427x
Priemerná čítanosť článkov: 2245x

Autor blogu

Kategórie