Založ si blog

Výrok Marka Twaina, štýl Slováka Jessieho Venturu a tlačovky slovenského premiéra

Vo vynútenom exile sledujem tlačovky vládnych predstaviteľov v Spojenom kráľovstve, aj u nás. A porovnávam. V Londýne pozorujem stručné, cielené, politické vyjadrenia, bez zachádzania do podrobností, bez zbytočného vysvetľovania. Človek si z tlačovky odnáša to podstatné. Aj oni robia chyby, aj oni sa učia za pochodu. Nikto nemá recept na riešenie tejto pliagy. Všetci sme v tom po prvý raz. U nás je zatiaľ úroveň infikovania neporovnateľne lepšia, už nehovoriac o obetiach. Londýnski vládcovia neprichádzajú s radikálnymi nápadmi.

Zásobujú sa všetkým potrebným, testujú 100 tisíc podozrivých denne (Londýn je brutálne postihnutý). Masovo nasadili armádu – v desiatkach tisícok. Nasadili všetky jej dopravné prostriedky, vrátane vrtuľníkov a dopravných lietadiel. Povolali zálohy – v tisíckach (totiž oni ich majú). Povoľujú vychádzky, aby poddaným nehrabalo. Pritom zodpovední ľudia (drvivá väčšina, azda okrem časti Londýna) takúto slobodu, toto privilégium, nezneužívajú a rešpektujú pokyny.

Naproti tomu v Bratislave pozorujem siahodlhé marketingové výstupy jedného zvoleného moderátora, ktorému padla do lona moc a podľa prejavov mu zatiaľ ubližuje. Naozaj mu nemáme čo závidieť. Vpadol do centra niečoho, čo buď prinesie slávu, alebo zlomí politické väzy. To sa nedá počúvať. Celú tlačovku som vydržal iba raz. A nevdojak som si spomenul na Marka Twaina, ktorý svojho času povedal: „Je lepšie, ak necháte svoje ústa zatvorené a ľudia si budú myslieť, že ste hlúpy, ako ich otvoriť a odstrániť akúkoľvek pochybnosť“.

Nekritizujem, nechávam 100 dní, len pripomínam výrok, ktorý sa mi javí výsostne aktuálny. Sledujem aj výroky (vrátane ku koronavírusu) človeka, ktorý sa hrdo hlási k slovenskému pôvodu. Stručné, jasné, k podstate veci. Zrelo politické. Veľmi premyslené, rozumné, ba múdre, strategické. Vidno v nich vplyv jeho predkov so zdravým sedliackym rozumom. Je to v USA aj vo svete známy politik a publicista, ktorého poznajú pod menom (pôvodné pseudonym) Jessie Ventura. Vlastným menom James George Janos (pôvodne Jánoš). Pred rokmi bol guvernérom štátu Minnesota. Tento štát sa v mnohom podobá Slovensku, hoci sa nachádza v strede USA, v kontinentálnej klimatickej zóne na hranici s Kanadou.

Čírou náhodou má Minnesota obyvateľstvo takmer zhodné so Slovenskom: 5,64 milióna. Aj keď veľkosťou ide o 4,5 násobok našej vlasti. S hlavným mestom Saint Paul s asi 300-tisícovým obyvateľstvom, na sútoku rieky Minnesota s veľriekou Mississippi. Štátu s významnými zásobami nerastných surovým, s mierne kopcovitým terénom, s obrovským množstvom jazier, s vysoko rozvinutým turizmom.

Ak sú odporúčania našich provinčných, neraz bezočivých zápecníkov, s absenciou úcty k inštitútu pozície premiéra dehonestujúce (prečo sa po istých výrokoch a prejavoch nečudujem), hádam zopár inšpirácií spoza mora by mohlo premiérovi pomôcť zistiť, kde je imaginárny sever, aj to, kde je zatlčený ten kolík, od ktorého sa ten sever definuje. Múdri vládcovia sa obklopia múdrymi poradcami. A počúvajú ich rady. A niekedy ich pre istotu nechajú hovoriť. Aby si vládca nechal priestor na nápravu v prípade, že prestrelia, alebo ľud sa vzoprie.

Časť koaličných ministrov musí veľmi nenávidieť svoj štát a pohŕdať našou štátnosťou

13.08.2020

Nikto ani netuší, aké devastačné sociálno-ekonomické dôsledky budú mať neschopnou nevládou prehnané likvidačné nevládcovské opatrenia, ktoré sa prejavia až niekedy na jeseň. Nevládcovia majú predsa k dispozícii možnosť obrovského zadĺženia budúcich generácií, likvidáciou našej suverenity. Skočili na lep, prečo by sa trápili, nedávajú svoje. Tvrdenie [...]

Šokujúce odhalenie o funkčnom radare. Prečo je nutné obnoviť vyšetrovanie katastrofy An-24? 2. časť.

07.08.2020

Pripájam priame pokračovanie môjho predchádzajúceho blogu o šokujúcich odhaleniach expertného posudku Vyšetrovacej správy katastrofy vojenskej An-24 z 19. januára 2020. Zhoda predpokladov tých, ktorí sme 14 rokov bojovali za odtajnenie vyšetrovacej správy so skutočnosťami, vyplývajúcimi zo správy, je priam fascinujúca s jedinou výnimkou. Ani len vo sne sme nemohli [...]

Šokujúce odhalenie: čo sa stalo An-24 19. januára 2006? 1. časť.

05.08.2020

Verejnosť sa dočkala zverejnenia vyšetrovacej správy z leteckej katastrofy vojenského lietadla An-24 z 19. januára 2006. Nie každý chce čítať masívne množstvo stoviek strán, pričom ďalšie stovky zostali nezverejnené. Nie každý rozumie tomu, čo tam je napísané. Zverejnenie bolo prvým predpokladom na to, aby sa expertom zvonka umožnil náhľad do útrob správy. A aby [...]

internát, mlynská dolina, mlyny, VŠ

Univerzity rátajú s hybridnou výučbou, bežný spôsob nebude možný

15.08.2020 19:30

Univerzity rátajú na jeseň s mixom klasického a on–line vzdelávania. Pre vysoké školy budú najväčšou výzvou zahraniční študenti či bezpečné internáty.

Poľsko, USA, Pompeo, návšteva

Poliaci otvorili cestu do krajiny ďalším americkým vojakom

15.08.2020 18:49

Predstavitelia Spojených štátov a Poľska podpísali v sobotu vo Varšave dohodu o posilnení vojenskej spolupráce.

Kriváň

Tatry majú ďalšiu obeť, 65-ročného turistu

15.08.2020 17:09

Pod Kriváňom vo Vysokých Tatrách skolaboval v sobotu 65-ročný turista, leteckí záchranári mu už nedokázali pomôcť.

prehliadka netradičných plavidiel na Draždiaku v Petržalke

Bratislavčania sa vybláznili na Draždiaku pri prehliadke kreatívnych plavidiel

15.08.2020 16:25

Bratislavčania si mohli zostrojiť vlastné plavidlo na ľudský pohon. V sobotu sa na jazere Veľký Draždiak konala prehliadka kreatívnych plavidiel.

petersvec

Bez nacionalizmu, čiže vlastenectva, je každý politik len príživník z peňazí platcov daní a každý vojak len vešiak na uniformu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 184
Celková čítanosť: 596822x
Priemerná čítanosť článkov: 3244x

Autor blogu

Kategórie