Založ si blog

Stav armády. Starodávna múdrosť od Sun-Tzu. 5. časť.

Pokračujem 5. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun.  Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín v Hlavných správach a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetkých múdrych vlasti oddaných Slovákov bez ohľadu na národnosť, ktorí chcú pochopiť, čo znamená stratégia, teda aj pojem zdravý sedliacky rozum.

Predchádzajúcu štvrtú kapitolu by sme mohli nazvať aj „realizmus v boji“. Sun-Tzu uvádza, že vlastná   odo mňa, ale nepriateľ mi sám poskytuje výhody a naopak. Z toho nepriamo vyzýva na opatrnosť v zmysle neposkytovať výhody nepriateľovi, ale zároveň využiť každé jeho pochybenie. Popritom sa stáva objaviteľom strategických zásad, použiteľných nielen vo vojenstve. Medzi nimi zásady ekonómie síl a zásady získania a zachovania iniciatívy. Dôraz kladie na to, čo poznáme pod moderným pojmom „operačné maskovanie“. Celou štvrtou kapitolou sa prelína myšlienka spoliehania sa na schopnosti veliteľa a zdokonaľovania jeho veliteľského majstrovstva, ale aj významu plánovania bojových operácií.

Až v druhej polovici dvadsiateho storočia objavený tzv. Boylov rozhodovací cyklus „pozorovanie-orientácia-rozhodnutie-konanie“ (v angličtine známy pod skratkou „OODA loop“ zo slov „observation-orientation-decision-action) dokázal, že vyhráva ten, kto zvláda tento cyklus rýchlejšie.

Z hľadiska východísk pre dosiahnutie víťazstva Sun-Tzu priamo kladie základy operačných výpočtov a taktických kalkulácií vo vojne, pričom ukazuje, že víťazstvo, ani porážka nie sú vecou náhody, ale starostlivých kalkulácií. Ako v ďalších kapitolách podrobnejšie rozvádza, aj správneho načasovania bojových akcií.

SUN-TZU

VOJENSKÉ UMENIE

Piata kapitola

STAV ARMÁDY

V zásade platí, že ovládanie veľkého vojska je rovnaké, ako riadenie zopár mužov. A riadiť veľkú silu je rovnaké, ako viesť zopár mužov. Je to záležitosť zostáv a signálov.

To, že armáda určite odolá nepriateľskému útoku bez utrpenia porážky, je dôsledkom operácií výnimočných a normálnych síl. Vojsko vrhnuté proti nepriateľovi ako mlynský kameň proti vajciam, je príkladom pevného telesa pôsobiaceho proti prázdnote.

V bitke všeobecne  – použi normálne sily na zasadenie do boja a výnimočné sily na dosiahnutie víťazstva. Možnosti ostrieľaných vo vojne v používaní výnimočných síl sú veru také nekonečné, ako nebo a zem, také nevyčerpateľné, ako tok veľkých riek, pretože končia a cyklicky sa obnovujú ako pohyby Slnka a Mesiaca. Nepretržite zomierajú a znovu sa zrodia ako ročné obdobia.

Hudobných tónov je iba päť, ale ich kombinácia umožňuje vznik toľkých melódií, že ich všetky nikto nevypočuje. Základných farieb iba päť, ale ich kombinácia je taká nekonečná, že si ich nikto nemôže všetky predstaviť. Chutí je iba päť, ale ich zmesi sú také rôznorodé, že ich nikto nemôže všetky ochutnať. V boji sú iba normálne a výnimočné sily, ale ich kombinácie sú neobmedzené, takže ich nikto nemôže všetky obsiahnuť, pretože tieto sily sú navzájom obnoviteľné. Je to ako pohybovať sa v kruhu bez konca. Ktože môže vyčerpať možnosti ich kombinovania?

Keď príval vody prenáša balvany, je to z dôvodu momentu pohybu, keď útok jastraba roztrhne telo koristi, je to z dôvodu načasovania. Takže moment pohybu toho, kto je ostrieľaný vo vojne je zdrvujúci a jeho útok presne načasovaný. Jeho potenciál je ako naplno natiahnutý luk, jeho časovanie ako uvoľnenie spúšte.

V rozruchu a hurhaji vyzerá bitka neusporiadaná, ale vo vlastných vojskách nesmie byť bezvládie. Bojové pole môže pôsobiť rozvrátene a chaoticky, ale tvoje šíky musia byť v dobrom poriadku. To bude zábezpekou proti porážke. Zdanlivý zmätok je výsledkom dobrého poriadku, zdanlivá zbabelosť je znakom odvahy, zdanlivá slabosť je prejavom sily. Poriadok a bezprávie závisa od organizácie a usmernenia, odvaha a zbabelosť od okolností, sila a slabosť od taktických východísk. Čiže ten, kto vie ako dostaťnepriateľa do pohybu, robí tak vytváraním situácie, na ktorú bude nepriateľ reagovať. Zláka nepriateľa čímsi, čo tento určite chce. Podávaním návnady udržuje nepriateľa v pohybe a vybranými vojskami potom na neho zaútočí.

Ostrieľaný veliteľ preto získava víťazstvo zo situácie a nepožaduje ho od podriadených. Vyberie si vhodných mužov a využije situáciu. Ten, kto zužitkováva situáciu, používa svojich mužov v boji ako valiace sa brvno alebo kameň. Povaha brvien je veru taká, že na rovnej zemi sú bez pohybu, ale na svahu sa hýbu. Ak sú hranaté, stoja; ak sú okrúhle, gúľajú sa. Energiu vojsk so zručným velením v boji možno potom prirovnať k rýchlosti pohybu okrúhlych balvanov, ktoré sa valia z hory vysokej tisícky metrov.

Azda netreba zdôrazňovať strategickú neschopnosť neuveriteľne veľkej časti súčasných vládcov po celom svete. Pokračovanie v ďalšej časti.

Písané pre „Knižnica obrancov slovenskej vlasti“ (www.oziseo.sk)

Kto nepozná plány susedných štátov, ten s nimi nemôže uzatvárať spojenectvá: Sun-Tzu. 11.

26.02.2021

Pokračujem 11. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun. Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín v Hlavných správach a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetkých múdrych vlasti oddaných Slovákov bez ohľadu na [...]

Poznaj nepriateľa a poznaj seba, tvoje víťazstvo nikdy nebude ohrozené: Sun-Tzu. 10. časť.

24.02.2021

Pokračujem 10. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun. Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín v Hlavných správach a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetkých múdrych vlasti oddaných Slovákov bez ohľadu na [...]

Keď sú vojská nedisciplinované generál nemá autoritu: Sun-Tzu? 9. časť.

22.02.2021

Pokračujem 9. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun. Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín v Hlavných správach a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetkých múdrych vlasti oddaných Slovákov bez ohľadu na [...]

dve percentá dane, Pravda, 2%

PRO ARCHAEOLOGIA CLASSICA

02.02.2023 00:26

Sme nepolitické, dobrovoľné a záujmové združenie profesionálov a laických záujemcov propagujúcich antickú kultúru, jej dedičstvo a tradíciu na území SR.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Príbeh včely

02.02.2023 00:22

Poslaním OZ je osveta včelárenia, prepojenie prostredia, v ktorom žijeme s našimi dennými aktivitami a životom hospodársky významných zvierat - našich včiel.

Veslársky klub Šintava

Veslársky klub Šintava

02.02.2023 00:18

Veslársky klub Šintava je jedným z 5 klubov na Slovensku, venuje sa najmä práci s mládežou a za svoju 38 ročnú existenciu vychoval niekoľko reprezentantov.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Detské srdce

02.02.2023 00:14

Zlúčené zariadenie sociálnych služieb: Slniečko - domov sociálnych služieb a rehabilitačné stredisko v Prešove.

petersvec

Bez nacionalizmu, čiže vlastenectva, je každý politik len príživník z peňazí platcov daní a každý vojak len vešiak na uniformu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 262
Celková čítanosť: 1142162x
Priemerná čítanosť článkov: 4359x

Autor blogu

Kategórie