Založ si blog

Lekcia z geopolitiky: Nevyhneme sa štátom podporovanej demonopolizácii

Ignorované a závažné nevojenské aspekty bezpečnostnej politiky, riadenej kvalifikovanými a vlasteneckými politikmi sú aj o dominancii, vo svojej podstate totalite, súkromno-vlastníckeho monopolu firiem, poskytujúcich rozhodujúce ľudské potreby. Inými slovami, totalitnými režimami preferovaný a revolúciou odsúdený model monopolu štátneho vlastníctva, bol nahradený rovnako totalitným modelom monopolného vlastníctva v rukách hŕstky súkromných kartelov. Ide o potravinovú, vodovú, liekovú, hygienickú, zdravotnícku, surovinovú, platobnú, energetickú, krajinotvornú, ekologickú a mnohé iné typy bezpečnosti.

Z vôle osvietených voličov je nutné nahradiť pliagu aktuálneho bezpečnostno-politického amaterizmu. Dnes je všetko, od čoho závisia životy a zdravie miliónov ľudí, v rukách súkromných, na zisk zameraných monopolov nadnárodných korporácií. Usilujúcich sa o totálny monopol. Napríklad aj o likvidáciu zlatonosného a karbóno-nosného baníctva, aby ho mohli raz so ziskom „zachrániť“, alebo zarábať na dovoze náhrady.

Uvedomme si, že našou jedinou energetickou zásobárňou v prípade krízy bude popri jadrovej energetiky drevo v našich lesoch a uhlie v našich baniach. Rovnako našou jedinou surovinovou alternatívou budú kovy z našich rudo-nosných žíl. Našou menovou záchranou môže byť zlato nielen z baní, ale aj zo starých háld vyťaženej hlušiny. Berme do úvahy, že Slovensko je vodná veľmoc a strecha celej geopolitickej oblasti.

Cestou nápravy nezodpovednosti na smetisko dejín poslaných politikov nebude zoštátňovanie, ale iné sofistikované formy demonopolizácie. Veľmi sľubnou alternatívou sa ukazuje v našich končinách overená forma družstevného vlastníctva domácich živnostníkov a odvážnych jednotlivcov. Nezabúdajme, prvým predpokladom úspešnej liečby akejkoľvek choroby je správna diagnóza. A priznanie faktu, stavu.

Ignorácia uvedených faktorov a ohrození, alebo nesprávna diagnóza, môže výrazne ovplyvniť kvalitu životného prostredia, bez­pečnosť a zdravie obyvateľstva, ako aj stabilitu a rozvoj ekonomiky. Ich vplyv na životné záujmy štátu by sa nemal podceňovať. Hranice medzi vojenskými a nevojenskými ohrozeniami sa niekedy veľmi prelínajú. Akt, vykonaný civilnými prostriedkami, môže mať nevídané a šokujúce ekologické, spoločenské, ekonomické, aj bezpečnostné dôsledky. Rovnaké dôsledky môže mať, a v mnohých štátoch aj mal, útok politickej neosvietenosti, naivnosti a amaterizmu na podstatu štátu. Zmeniť to môže volič.

Nepriateľom Slovenska potom evidentne nie je Rusko. Ako sa ukazuje, je ním popri protištátnych politikoch aj pasivita drvivo-väčšinového voliča, charakterizovaného zdravým sedliackym rozumom. Toho, ktorý dovolí menšine navoliť do najvyšších funkcií totálnych šarlatánov, nenávidiacich vlastný štát, najnovšie možno narkomanov. Nezabúdajme, narkoman sa nemôže vyliečiť, môže iba abstinovať. Na obnovu návyku stačí vystavenie stresu, ktorý je súčasťou zákernej politiky pod diktátom sponzorov.

Práve tradicionalistická časť politického spektra je tradične patriotická a vo svojich programových prioritách kladie dôraz na rozhodujúcu funkciu štátu: vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť. Aj preto sa práve takéto strany, na rozdiel od extrémistických „progresívnych“ liberálov, zvyknú a majú pýtať, či má význam pravidelne vyčleňovať nemalé verejné prostriedky na ozbrojené sily a zbory a prečo by malé štáty mali mať záujem o čo ich najvyššiu mieru synergickej integrácie, aj o hospodárne použitie zdrojov. Ani v tejto oblasti niet dôvodu na porazenectvo. Máme to v rukách my: drvivá väčšina normálnych, akurát si to ujasnime v hlavách s vedomím, že ide o bezpečnosť štátu.

Môže byť NATO pilierom našej bezpečnosti, ako tvrdia šarlatáni?

07.12.2019

Tento blog vyšiel dnes vo forme článku, ktorí mi publikovali dnes 7. decembra v Hlavných správach. Aký pán, taký krám, hovorí známa múdrosť. Aký pán, takí poradcovia, povedané parafrázou. viac »

Je potrebná zásadná morálna obroda ozbrojených síl a zborov?

06.12.2019

V ideálnom prípade by som mohol celý príspevok skrátiť na jednoduchú, stručnú a výstižnú odpoveď – JEDNOZNAČNE. Ale v prípade vojska si to vyžaduje zmenu zo sprofesionalizovaných, ale viac »

Nie som politik, ale chcem riadiť štát. Nie som chirurg, ale nebojte sa operácie, mám dobrý úmysel. . .

04.12.2019

Ani neviem, po koľký raz som počul od ašpirantov na politiku slávnu vetu: „Nie som politik“. Ale idú kandidovať. Akoby politik mal byť nadávkou. Akoby sme mali uveriť, že politiku majú viac »

Islamský štát, fallúdža, irak,

V Bulharsku odsúdili imáma a jeho 13 nasledovníkov za podporu terorizmu

10.12.2019 21:17

Okrem toho imám vo svojich kázaniach v mešite mesta Pazardžik podnecoval nenávisť a vyzýval svojich stúpencov, aby viedli vojnu z náboženských dôvodov.

SOMALIA-ATTACK/

Ozbrojenci zaútočili na prezidentský palác v somálskom Mogadiše

10.12.2019 20:30

K zodpovednosti za útok sa bezprostredne neprihlásila žiadna skupina. V krajine však útoky často podniká islamistická skupina aš-Šabáb.

Banská Bystrica, Námestie SNP,

V Banskej Bystrici zdvihnú dane o päťdesiat percent

10.12.2019 20:00

Aktivisti chceli tento krok stopnúť petíciou, no napriek tomu, že ju podpísali tisícky ľudí, primátora ani poslancov to neobmäkčilo.

Prešov, výbuch plynu

Hasiči zachránili z horiacej bytovky 39 ľudí

10.12.2019 19:00

Pre komplikované podmienky nemohli záchranári použiť vrtuľníky ani nafukovacie vaky. Nenahraditeľnú úlohu preto zohral záchranný rukáv - šmýkacia trubica spájajúca hasičskú plošinu vo vzduchu a zem.

petersvec

Bez nacionalizmu, čiže vlastenectva, je každý politik len príživník z peňazí platcov daní a každý vojak len vešiak na uniformu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 56
Celková čítanosť: 85609x
Priemerná čítanosť článkov: 1529x

Autor blogu

Kategórie