Po publikovaní celého systému záloh v článkoch a následne v blogoch, sa na mňa obrátilo popri komentátoroch najmä zopár priateľov, ktorým mnou prezentované prístupy rezonujú. Zaujímalo ich, či máme koncept záloh aj pre tú časť záujemcov z masívnej časti všeobecných záloh, podliehajúcich brannej povinnosti, ktorí nikdy neboli na vojenčine (od roku 2005 sa jej už vyhli), sú pristarí na vstup do kadetských zborov, ale ako vlastenci chcú pomáhať. Časť z nich svoju otázku mierila na akúsi legitímnu a štátom kontrolovanú náhradu Slovenských brancov. Veruže máme. Rozhodujúca časť nasledujúceho textu, aj toho, ktorý publikujem v najbližších dňoch, bola pripravená a ponúknutá na publikovanie už pred poslednými voľbami.
Navrhovaný systém zriadenia tzv. Civilných zborov Slovenska, bol súčasťou iniciatívy istej politickej strany na presadenie programu veľmi nekonvenčného, odvážneho, ale mimoriadne efektívneho integrovaného prístupu na zaručenie bezpečnosti a obrany štátu. Požiadavka na vytvorenie civilných zborov bola integrálnou súčasťou dobrovoľníckeho prístupu, z ktorého má cieľovo vychádzať moderný a nový mechanizmus vstupu do všetkých ozbrojených síl a zborov, ako aj formovania doplnkových všeobecných záloh. Doplnkových preto, že svojim amatérskym charakterom nebudú môcť dosahovať kvalitu na riešenie málo pravdepodobných vojenských ohrození. Preto ich smerovanie prípravy má byť na viac pravdepodobné nevojenské ohrozenia. Civilné zbory sa potom môžu dôležitou súčasťou udržateľného systému krízového manažmentu.
Realizácia návrhu na vytvorenie Civilných zborov by umožnila, aby samotné ozbrojené sily mohli mať neporovnateľne vyváženejšiu štruktúru s priaznivejším pomerom medzi bojovými jednotkami, jednotkami bojovej podpory a jednotkami bojového zabezpečenia. Tým bude umožnená špecializácia, ale zároveň by sa vytvorili predpoklady na korekciu politických rozhodnutí v štruktúre ozbrojených síl z minulosti. Viac zajtra.
Celá debata | RSS tejto debaty